“Toda lengua es un templo, en el cual está encerrada,
como en un relicario, el alma del que habla.”

O
liver Wendell Holmes

domingo, 3 de febrero de 2013

Tytuł X. (art.166 – 169) O reformir konstytucyjne

Tytuł X
O REFORMIE KONSTYTUCYJNEJ

Artykuł 166
Inicjatywa reformy konstytucyjnej jest wykonywana na zasadach określonych w art. 87 ust. 1 i 2.
Artykuł 167
1. Projekty reformy konstytucyjnej powinny być przyjęte większością trzech piątych przez każdą z Izb. Jeśliby nie było zgody między Izbami, należy zmierzać do jej osiągnięcia przez powołanie komisji złożonej z równej liczby deputowanych i senatorów, która przedstawia tekst poddawany następnie pod głosowanie w Kongresie i w Senacie.
2. Jeżeli nie doszło do akceptacji projektu w wyniku procedury określonej w ustępie poprzednim, a tekst otrzymał poparcie bezwzględnej większości w Senacie, Kongres może postanowić, większością dwóch trzecich, o przyjęciu reformy.
3. Przyjęty przez Kortezy Generalne projekt reformy jest poddawany pod referendum dla jego zatwierdzenia, jeżeli w ciągu piętnastu dni od jej uchwalenia zażąda tego dziesiąta część członków którejkolwiek z Izb.
Artykuł 168
1. Jeśliby została podjęta całkowita reforma Konstytucji lub reforma częściowa dotycząca tytułu wstępnego, rozdziału drugiego sekcji pierwszej tytułu I lub tytułu II, przystępuje się do przyjęcia jej założeń większością dwóch trzecich każdej z Izb, po czym następuje niezwłocznie rozwiązanie Kortezów.
2. Nowo wybrane Izby powinny potwierdzić decyzję i przystąpić do rozpatrzenia nowego tekstu konstytucyjnego, który winien być przyjęty większością dwóch trzecich obu Izb.
3. Po przyjęciu reformy przez Kortezy Generalne, poddaje się ją pod referendum w celu jej zatwierdzenia.
Artykuł 169
Reforma konstytucyjna nie może być podjęta podczas wojny lub obowiązywania któregoś ze stanów przewidzianych w art. 116.

No hay comentarios:

Publicar un comentario