“Toda lengua es un templo, en el cual está encerrada,
como en un relicario, el alma del que habla.”

O
liver Wendell Holmes

domingo, 3 de febrero de 2013

Tytuł II. (art.56 – 65) O koronie

Tytuł II
O KORONIE

Artykuł 56
1. Król jest Szefem Państwa, symbolem jego jedności i trwałości, sprawuje arbitraż i moderuje normalne funkcjonowanie instytucji, urzeczywistnia najwyższą reprezentację Państwa Hiszpańskiego w stosunkach międzynarodowych, szczególnie z narodami związanymi z nim historyczną wspólnotą oraz wykonuje funkcje, które wyraźnie przyznaje mu Konstytucja i ustawy.
2. Jego tytułem jest tytuł Króla Hiszpanii; może używać pozostałych tytułów przynależnych Koronie.
3. Osoba Króla jest nietykalna i nie podlega odpowiedzialności. Jego akty, za wyjątkiem czynności określonych w art. 65 ust. 2, podlegają kontrasygnacie w formie ustalonej w art. 64 pod rygorem nieważności.
Artykuł 57
1. Korona Hiszpanii jest dziedziczna w osobach sukcesorów Jego Wysokości Don Juana Carlosa I de Borbó n, prawowitego dziedzica historycznej dynastii. Sukcesja tronu następuje w zwykłym porządku pierworództwa i przedstawicielstwa, przy czym zawsze daje się pierwszeństwo linii starszej przed młodszymi, w ramach tej samej linii - bliższemu stopniowi pokrewieństwa przed starszymi, w ramach tego samego stopnia - mężczyźnie przed kobietą, a w ramach tej samej płci - osobie starszej przed młodszymi.
2. Książę następca tronu, od swego urodzenia lub od chwili nastąpienia wydarzenia będącego źródłem powołania, posiada godność Księcia Asturii oraz pozostałe tytuły tradycyjnie związane z sukcesorem Korony Hiszpanii.
3. Po wygaśnięciu wszystkich linii powołanych prawnie, Kortezy Generalne postanowią o sukcesji Korony w formie najbardziej odpowiadającej interesom Hiszpanii.
4. Osoby, które, mając prawo do sukcesji tronu, zawarłyby małżeństwo wbrew wyraźnemu zakazowi Króla i Kortezów Generalnych, zostają wyłączone z sukcesji Korony; wyłączenie to dotyczy także ich zstępnych.
5. Abdykacje i zrzeczenia się oraz jakiekolwiek wątpliwości co do faktu lub co do prawa, które pojawiłyby się w porządku sukcesji Korony, rozstrzygane są w drodze ustawy organicznej.
Artykuł 58
Królowa-małżonka lub małżonek Królowej nie mogą sprawować funkcji konstytucyjnych, za wyjątkiem odnoszących się do Regencji.
Artykuł 59
1. W razie małoletności Króla ojciec lub matka Króla, a w wypadku ich braku, najstarszy wiekiem krewny najbliższy sukcesji Korony, według porządku ustalonego w Konstytucji, rozpoczyna niezwłocznie wykonywanie Regencji; Regencja trwa w okresie małoletności Króla.
2. W wypadku niezdolności Króla do sprawowania swych funkcji, stwierdzonej przez Kortezy Generalne, wykonywanie Regencji rozpoczyna niezwłocznie, jeśli jest pełnoletni, Książę następca tronu. W razie jego niepełnoletności, ma zastosowanie postępowanie przewidziane w ustępie poprzednim, aż do czasu, kiedy Książę następca tronu osiągnie pełnoletność.
3. Gdyby nie było żadnej osoby uprawnionej do Regencji, ta zostanie powołana przez Kortezy Generalne w składzie jednej, trzech lub pięciu osób.
4. Regencję może sprawować jedynie pełnoletni Hiszpan.
5. Regencja jest sprawowana z mandatu konstytucyjnego i zawsze w imieniu Króla.
Artykuł 60
1. Opiekunem małoletniego Króla będzie osoba, którą wyznaczył w swym testamencie zmarły król, o ile jest pełnoletnim Hiszpanem z urodzenia. Jeśli opiekun nie został wyznaczony, będzie nim ojciec lub matka, dopóki pozostają w stanie wdowieństwa. W razie ich braku, opiekuna wyznaczają Kortezy Generalne; jednakże nie można łączyć funkcji Regenta i opiekuna; ograniczenie to nie ma zastosowania do ojca, matki lub do bezpośrednich wstępnych Króla.
2. Wykonywanie opieki jest także niepołączalne z wszelkimi urzędami lub reprezentacją o politycznym charakterze.
Artykuł 61
1. Król, po jego proklamowaniu przed Kortezami Generalnymi, składa przysięgę na wierne wykonywanie swych funkcji, przestrzeganie i czuwanie nad przestrzeganiem Konstytucji i ustaw oraz poszanowanie praw obywateli i wspólnot autonomicznych.
2. Książę następca tronu, po osiągnięciu pełnoletności, oraz regent lub regenci, obejmując urząd, składają tę samą przysięgę, a także przysięgę na wierność Królowi.

Artykuł 62
Król:
a) sankcjonuje i promulguje ustawy,
b) zwołuje i rozwiązuje Kortezy Generalne oraz zarządza wybory na zasadach określonych w Konstytucji,
c) zarządza referendum w wypadkach przewidzianych w Konstytucji,
d) proponuje kandydata na Przewodniczącego Rządu i powołuje go na to stanowisko, jak również kładzie kres jego funkcjom na zasadach określonych w Konstytucji,
e) mianuje i zwalnia członków Rządu, na wniosek jego Przewodniczącego,
f) wydaje dekrety uchwalone przez Radę Ministrów, obsadza stanowiska cywilne i wojskowe, nadaje tytuły honorowe i odznaczenia, zgodnie z ustawami,
g) ma prawo być informowanym o sprawach państwa i może przewodniczyć, w tym celu, posiedzeniom Rady Ministrów, kiedy uzna to za wskazane, na wniosek Przewodniczącego Rządu,
h) jest naczelnym dowódcą sił zbrojnych,
i) korzysta z prawa łaski, zgodnie z ustawą; ustawa ta nie może upoważnić Króla do zastosowania powszechnego ułaskawienia,
j) sprawuje najwyższy patronat akademii królewskich.
Artykuł 63
1. Król wysyła ambasadorów i innych przedstawicieli dyplomatycznych. Przedstawiciele zagraniczni w Hiszpanii są akredytowani przy Królu.
2. Do Króla należy oznajmianie zgody państwa na zaciąganie zobowiązań międzynarodowych przez traktaty, zgodnie z Konstytucją i ustawami.
3. Do Króla należy, za uprzednim upoważnieniem Kortezów Generalnych wypowiadanie wojny i zawieranie pokoju.
Artykuł 64
1. Akty Króla kontrasygnują Przewodniczący Rządu oraz, odpowiednio, właściwi ministrowie. Akty dotyczące zgłoszenia kandydatury na Przewodniczącego Rządu i jego powołania oraz rozwiązania Kortezów Generalnych przewidzianego w art. 99 kontrasygnuje Przewodniczący Kongresu.
2. Za akty Króla ponoszą odpowiedzialność osoby je kontrasygnujące.
Artykuł 65
1. Król otrzymuje z budżetu państwa globalną kwotę na utrzymanie swej Rodziny i Dworu oraz swobodnie nią dysponuje.
2. Król mianuje i zwalnia swobodnie cywilnych i wojskowych członków swego Dworu.

No hay comentarios:

Publicar un comentario